Centrale Biuro Antykorupcyjne skierowało do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach (Podlaskie) wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie darowizn przekazywanych gminie Przerośl przez firmy planujące budowę elektrowni wiatrowych.

Kontrola CBA w gminie Przerośl trwała siedem miesięcy. Biuro analizowało dokumenty z ostatnich ośmiu lat. Wnioski – samorząd nie powinien reklamować inwestora. Nie powinien też przyjmować od niego darowizn – w przypadku gminy Przerośl chodzi o kwotę 2 mln zł.

Wójt Przerośli odpiera zarzuty i zwraca uwagę na trudną sytuację finansową samorządów. – To powiedzą wszyscy samorządowcy. Otrzymujemy zadania bez pokrycia w finansach i dlatego sytuacja samorządów jest coraz gorsza. Niektóre samorządy nawet tutaj w naszym regionie nie są w stanie już pozyskiwać żadnych środków unijnych, ponieważ brakuje im na wkład własny. Są tak bardzo zadłużone – tłumaczy wójt Sławomir Renkiewicz.

Podobne darowizny od firm przyjęło jeszcze pięć innych samorządów na Suwalszczyźnie – Centrale Biuro Antykorupcyjne również tam zapowiada kontrole.

WIĘCEJ INFORMACJI Z REGIONU TVP BIAŁYSTOK