Opłynęli już przylądek Horn w Ameryce Południowej, teraz obrali ster na Australię, a w styczniu wpłyną na Morze Rossa – najzimniejsze i najbardziej niedostępne morze arktyczne. W pierwszym etapie żeglarskiej wyprawy „Selma - Antarktyda. Wytrwałość 2014-2015" brał udział operator TVP Bydgoszcz Piotr Kaja, który zawinął już do macierzystego portu.

Wiatry bywają tu wyjątkowo silne i niebezpieczne, fale wysokie i mocne prądy. Opłynięcie Przylądka Horn to dla żeglarzy nie lada wyczyn, mimo to chętnych nie brakuje. Jednym ze śmiałków był operator TVP Bydgoszcz, który wraz z załoga polskiego jachtu, wziął udział w wyprawie „Selma - Antarktyda: wytrwałość 2014-2015." – Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsca na świecie, z potwornymi falami i wiatrem. Jak nigdy, trafiliśmy na okienko pogodowe, ocena był spokojny. Weszliśmy na Horn odwiedziliśmy latarnika – opowiada Piotr Kaja.

Piotr zostawił też logo Bydgoszczy na Przylądku Horn. Symbol miasta ma u siebie latarnik, można je zobaczyć także w miejscowości Port Wiliams.

To był dopiero pierwszy etap wyprawy. Celem ekspedycji jest pobicie żeglarskiego rekordu świata i dotarcie najdalej na południe, płynąc po najtrudniejszych akwenach na ziemi. Żeglarze chcą dopłynąć do najzimniejszego morza świata – Morza Rossa, leżącego najbliżej Bieguna Południowego. Wcześniej jednak wezmą udział w 70. słynnych regatach Sydney-Hobart.

Będzie okazja, żeby zapytać o morską przygodę. Współwłaściciel jachtu i zarazem szef ekspedycji zapowiedział swój przyjazd na czerwcowy „Ster na Bydgoszcz." – Chciałem bardzo podziękować za zaproszenie na Festiwal „Ster na Bydgoszcz” i myślę, że spotkamy się w połowie czerwca. Bardzo się na to spotkanie cieszę – przyznaje kpt. Piotr Kuźniar, kierownik wyprawy Selma Expeditions”.

Kolejne etapy wyprawy „Selma - Antarktyda: wytrwałość 2014-2015." odbędą się w trzeciej dekadzie roku. Rejs do antarktycznej bariery lodowej Morza Rossa w styczniu. Tam pogoda pozwala na żeglugę tylko przez kilka tygodniu w roku.

WIĘCEJ INFORMACJI Z REGIONU TVP3 BYDGOSZCZ