„Cudowna” to książka o zdarzeniach sprzed niemal 50 lat, które wstrząsnęły Białostocczyzną, zwanych potocznie Cudem Zabłudowskim. Jej autor, Piotr Nesterowicz, spotkał się z czytelnikami w Zabłudowie. Byli wśród nich świadkowie tamtej historii. Historii o walce władzy ludowej z ludową religijnością.

Niewiele osób spoza Zabłudowa potrafi dziś wskazać miejsce, gdzie zdarzył się cud, chociaż są ludzie, którzy wciąż o nie dbają. Mowa o zdarzeniach sprzed prawie 50 lat. Na łące, w pobliżu miasteczka, czternastoletniej Jadwidze ukazała się Matka Boska. Miejsce bardzo szybko stało się celem pielgrzymek brutalnie rozpędzanych przez oddziały ZOMO.

To mnie zainteresowało, na początku jako taka historia o walce komunistów z objawieniem, a jak zacząłem rozmawiać z ludźmi, stwierdziłem, że to jest materiał większy, gotowy na książkę, a nie tylko reportaż – mówi Piotr Nesterowicz.

Nesterowiczowi, który przewertował archiwa SB, udało się dotrzeć do wielu świadków, między innymi do Jadwigi, która wciąż mieszka w Zabłudowie, ale o tamtych zdarzeniach do tej pory rozmawiać nie chciała.

Rozmowa z nią była długa, spokojna, dużo było takiej refleksji w tym, co ona mówi, jak ona mówi o tych wydarzeniach i o tym, co jest dzisiaj. To było naprawdę takie pogłębione i ja osobiście rozmawiając z nią czułem, że jest w niej taka żarliwość religijna – dodaje Piotr Nesterowicz.

Na promocji książki, której jest główną bohaterką, Jadwiga się nie zjawiła. Przyszli inni mieszkańcy Zabłudowa. Anna Ostapowicz też miała wtedy czternaście lat. – My przeżywaliśmy, i myślę, że większość moich rówieśników była w tym miejscu, modliła się. Widzieliśmy to na swoje oczy, byliśmy świadkami tych wydarzeń – mówi Anna Ostapowicz.

Poza Zabłudowem mało kto pamiętał o tych wydarzeniach do czasu, kiedy zainteresował się nimi Piotr Tomaszuk. Ostatni z jego spektakli na ten temat miał premierę w teatrze Wierszalin ponad dwa lata temu. Reżyser wykorzystał w nim fragmenty filmu, który zachował się w archiwum IPN. Widać na nich tę samą twarz, co na okładce książki Piotra Nesterowicza „Cudowna”.

WIĘCEJ INFORMACJI Z REGIONU TVP3 BIAŁYSTOK