Miłośników robotyki zarówno tej profesjonalnej jak i amatorskiej można było spotkać w sobotę na Politechnice Białostockiej. Po raz czwarty zorganizowano tam Festiwal Robotyki East Robo. Roboty czterdziestu dwóch drużyn z całego kraju rywalizowały ze sobą w siedmiu konkurencjach.

Na ringu robot studentów Politechniki Białostockiej - destruktoro-natorianin i MM Robot- studentów Politechniki Warszawskiej - mierzą się w kategorii Lego Sumo. Wynik po pierwszych dwóch rundach - remis. Trzecia musi być decydujący. - Można powiedzieć, że byłem trochę lepszy, a może i nie, po prostu tym razem wygrałem może w innej walce byłoby inaczej - mówi Michał Dębski z Politechniki Warszawskiej.

- Nasze roboty nie mogły się przebić. Postanowiłem zmniejszyć masę niestety przez to przegrał - dodaje Bartosz Fabjańczuk z Politechniki Białostockiej.

Kontakt z robotem nie tylko fizyczny ale także poprzez bluetooth czy wi-fi jest zabroniony. Na ringu roboty muszą radzić sobie same. Widzą się dzięki dwóm czujnikom - z przodu i z tyłu oraz wcześniej napisanemu i wgranemu programowi.

Podczas konstruowania robotów najważniejsze jest zwrócenie uwagi na ich funkcjonalność czyli zdolność do wykonania określonego zadania. Każdy robot powinien być przystosowany do radzenia sobie w różnych, czasem ekstremalnych sytuacjach. - Można naprawić, poprawić roboty jeśli się coś wykoleiło albo przesunęło jak najbardziej. Liczymy na fair play, a że wszystkie roboty są programowane przez zawodników a więc każdy zawodnik może poprawić usterkę, która z jakiś wektorów przypadkowych albo nieprzypadkowych pojawiła się - powiedziała dr Teodora Dimitrova-Grekow organizator z Politechniki Białostockiej.

To już micromouse - jedna z najtrudniejszych konkurencji. Robot jak najszybciej musi dojść do środka tunelu a nie zawsze jest to łatwe.

W tym roku roboty walczyły ze sobą w siedmiu różnych konkurencjach. - Każdy może się wykazać we własnej dziedzinie, w której idzie mu najlepiej. Oczywiście te konkurencje są bardzo widowiskowe przyciągają tłumy i mają za zadanie wypromować wszystkie formy robotyki jakie mogą być stosowane - powiedział Daniel Lewoń, organizator z Politechniki Białostockiej.

Ogólnopolski Festiwal Robotyki EastRobo na Politechnice Białostockiej zorganizowano po raz czwarty.

WIĘCEJ INFORMACJI Z REGIONU TVP3 BIAŁYSTOK