Od piątku do niedzieli odbywać się będzie zbiórka jedzenia dla potrzebujących, którą co roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie organizują Banki Żywności. Produkty – np. mąkę, przetwory i słodycze – można będzie włożyć do koszy w wybranych w sklepach. Zbiórka rozpocznie się w piątek 4 grudnia i potrwa do niedzieli 6 grudnia.

W tegorocznej zbiórce uczestniczyć będzie ok. 52 tys. wolontariuszy w ponad 450 miejscowościach w całym kraju. W akcję zaangażowanych jest niemal cztery tys. sklepów, gdzie ustawione zostaną specjalnie oznaczone kosze. Będzie można do nich wkładać produkty spożywcze; trafią one na stoły osób, których niewielki domowy budżet uniemożliwia przygotowanie świątecznych posiłków. Listę sklepów można sprawdzić na stronie www.bankizywnosci.pl.

Artykuły zebrane podczas zbiórki trafiają do magazynów Banków Żywności. Będą sortowane, ważone i liczone. Następnie zostaną przekazane podopiecznym organizacji charytatywnych, które wspierają najuboższych. Pomoc dotrze m.in. do rodzin wielodzietnych, dzieci z domów dziecka, osób bezdomnych, samotnych, chorych i bezrobotnych.

Przekazana żywność trafi do osób potrzebujących z regionu, w którym darczyńcy podzielą się zakupami – wskazuje prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

Najbardziej potrzebne są produkty o długim terminie ważności – m.in. mąka, cukier, olej, owoce i konserwy w puszkach, makaron, ryż, kasze, dżemy. Wolontariusze liczą także na słodkości, które ucieszą najmłodszych.

W ubiegłym roku, dzięki ofiarności darczyńców Świątecznej Zbiórki Żywności, Banki Żywności dotarły z pomocą żywnościową do 280 tys. osób. Zebrano ponad 900 tys. kg produktów.

Banki Żywności w okresie okołoświątecznym umożliwiają wsparcie potrzebujących nie tylko w formie przekazania produktów w sklepach, ale także za pomocą wysłania smsa lub zakupu paczki w internecie.

SMS–y o treści „pomagam” można wysyłać do 31 grudnia na numer 75365 (koszt 5 zł + VAT). – Dzięki środkom finansowym z sms będziemy przez cały rok pełnić naszą misję: uratujemy więcej żywności z supermarketów, przekażemy więcej żywności, która mogła się zmarnować do osób potrzebujących – mówi Borowski.

Fundusze pozwolą także, jak dodał, na zakup wózków widłowych, opłacenie prądu w chłodniach, mroźniach i magazynach i powiększenie magazynów, zakup paliwa do aut dostawczych.

Do 31 grudnia można pomagać kupując paczkę żywnościową dla najuboższych na platformie charytatywni.allegro.pl. Kupić można paczki za kwotę 5, 15 lub 50 zł, które pozwolą na zakup odpowiednio 4,6 lub 17 produktów spożywczych.

W Polsce, jak podkreślają Banki Żywności, w skrajnym ubóstwie (poniżej minimum egzystencji 540 zł na osobę) żyje 7,4 proc., czyli 2 mln 800 tys. osób; z czego niemal milion (ponad 930 tys.) osób to dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Idea Banków Żywności zrodziła się w latach 60. XX wieku w USA z potrzeby zagospodarowania nadwyżek wyrobów spożywczych. W Europie pierwsze Banki Żywności powstały w latach 80. Pierwszy Bank Żywności w Polsce powstał w 1993 r. z inicjatywy Jacka Kuronia przy fundacji „Pomoc Społeczna SOS”. W całym 2014 roku Banki Żywności wsparły ponad 1,3 miliona osób potrzebujących, przekazując łącznie ponad 47 tys. ton żywności na cele społeczne.

WIĘCEJ INFORMACJI Z REGIONU TVP3 WARSZAWA