Ulgi na biznesowy start, prawo - prostsze i bardziej czytelne, administracja - przyjacielem, a nie wrogiem przedsiębiorców. W Koszalinie zainaugurowano ogólnopolski cykl spotkań informacyjnych związanych z reformą prawa gospodarczego. Wśród poruszanych tematów była m.in. „Konstytucja Biznesu”.

Konstytucja Biznesu to 5 ustaw, które zmieniły blisko 200 aktów prawnych dotyczących działalności gospodarczej. Przepisy, które weszły w życie końcem kwietnia mają przede wszystkim poprawić relacje przedsiębiorców z urzędnikami.

- Chcielibyśmy stworzyć jasne, transparentne ramy prawne dla przedsiębiorców i również takie prawo, na bazie którego cała administracja i rządowa, i samorządowa miałaby się stać partnerem dla biznesu - podkreślił podczas spotkania w Koszalinie Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Konstytucja Biznesu to również pakiet rozwiązań, ułatwiających założenie i prowadzenie firmy – o czym mówiła w Koszalinie minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. Na nowych przepisach mają skorzystać przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy. - Ponad 70 proc. PKB wypracowują maili i średni przedsiębiorcy, a ponad 60 proc. aktywnych zawodowo Polaków również zatrudniają mali i średni przedsiębiorcy. Chociażby dla tego należały im się takie rozwiązania jakie my nazywamy „Konstytucją dla Biznesu” – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Spory i wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy. Dodatkowo, jeśli ten – nie dostanie na czas urzędowej decyzji, może uznać, że jest ona pozytywna. Konstytucja Biznesu wprowadza też możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności rejestracji, jeśli przychody nie przekroczą 1500 złotych miesięcznie. Dzięki temu drobni handlowcy i usługodawcy nie będą musieli płacić comiesięcznych składek ZUS. Na ulgi mogą także liczyć początkujący przedsiębiorcy. - Bez rozwoju przedsiębiorczości w tym regionie, bez rozwoju przedsiębiorczości na Pomorzu Środkowym nie będzie rozwoju Pomorza Środkowego – tłumaczył Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Nowe przepisy zakładają również powołanie Rzecznika Przedsiębiorców. Urzędy na wniosek rzecznika mają wyjaśniać przedsiębiorcom skomplikowane przepisy. Spotkanie na Politechnice Koszalińskiej było pierwszym z cyklu konferencji informacyjnych omawiających założenia reformy gospodarczej. Podobne spotkania, do końca jesieni będą organizowane w całej Polsce.