Dobra wiadomość dla tysięcy rodzin w Szczecinie. Nie z końcem - a z początkiem września, rozpocznie się wypłata pieniędzy z programu „Dobry Start”. Szczecin podobnie jak Wrocław i Poznań przyspieszają wypłatę 300 złotych na wyprawkę szkolną. Rodzice nie kryją radości, bo czas to pieniądz - a przed pierwszym dzwonkiem liczy się każda złotówka! W samym Szczecinie z rządowego programu skorzysta blisko 50 tysięcy dzieci.

W szczecińskich księgarniach cisza i jeszcze bez kolejek. Tego samo nie można powiedzieć o Szczecińskim Centrum Świadczeń, bo tu kolejki i oblężenie. Rodzice składają wnioski o 300 złotych na wyprawkę szkolną, gdyż pierwszy szkolny dzwonek coraz bliżej.

Liczy się nie tylko każda złotówka, ale i czas. Zgodnie z ustawą pieniądze dla rodzin, które złożą wnioski do końca sierpnia zostaną wypłacone pod koniec września. Jednak Szczecin idzie o krok dalej i korzysta z możliwości wypłacenia świadczeń wcześniej, podobnie jak samorząd we Wrocławiu czy Poznaniu. - Wypłaty będziemy robić na przełomie sierpnia i września, czyli sam początek roku szkolnego – informuje Maciej Homis, Szczecińskie Centrum Świadczeń.

Wniosek w tej sprawie został przesłany do wojewody, który przekazuje pieniądze na ten cel samorządom. - Szczecin złożył zapotrzebowanie na 12 tysięcy wniosków w sierpniu i te pieniądze powinny trafić w przyszłym tygodniu na konto gmin – mówi Piotr Pieleszek, Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Od początku lipca tylko w Szczecinie złożono 20 tysięcy wniosków o rządowe wsparcie. Docelowo obejmie ono 46 tysięcy dzieci.

W ramach programu na każde uczące się dziecko do 20 roku życia rodzice dostaną 300 zł w formie jednorazowego wsparcia na rozpoczęcie roku szkolnego. - W tym programie chodzi przede wszystkim o to, by wesprzeć bytowo rodziny w momencie, kiedy rozpoczyna się rok szkolny. Podkreślamy to na różnych spotkaniach, że jest to kolejny powszechny program – mówił Mateusz Morawiecki, premier RP.

W Zachodniopomorskiem, świadczenie obejmie blisko 190 tysięcy dzieci. W skali kraju, koszt realizacji programu „Dobry Start” to blisko 1,5 miliarda złotych.