Czy władze Radomia chcą się wycofać z programu "Mieszkanie plus"? Zdaniem radnej PO Magdaleny Lasoty, program to oszustwo, ponieważ ceny czynszu będą za wysokie. Tymczasem samorządowcy PiS uspokajają, że program będzie realizowany.

Przystąpienie Radomia do programu socjalnego ogłosili miesiąc temu radomscy parlamentarzyści PiS. Następnie radni Radomia zdecydowali o przekazaniu pod budowę mieszkań działki przy ulicy Tytoniowej. 

Po miesiącu niektórzy samorządowcy zmienili zdanie w sprawie. Wśród nich jest radna PO, Magdalena Lasota. - Jako radna Radomia nie zgadzam się, żeby przekazywać za darmo  działkę spółce w ramach "Mieszkania plus" i żeby potem czynsze były tak wysokie, że ludzi i tak nie będzie na to stać. Dla mnie jest to oszustwo i jedna wielka klapa  - uważa radna rządzącej w Radomiu Platformy Obywatelskiej. Jak argumentuje Lasota, ceny wynajmu lokalu  w ramach programu "Mieszknia plus" wahają się od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Tymczasem w Radomskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego Administrator jest to 10,2 zł.

Działka przy Tytoniowej została  wniesiona aportem do spółki, która zbuduje mieszania, ale nie ma jeszcze aktu notarialnego w tej sprawie, więc radni PO rozważają wycofanie się programu "Mieszknie plus" i przekazanie gruntu na potrzeby TBS-u. Jednak losu rządowego programu w Radomiu nie przekreślają inni radni. - Ten program ma szanse powstania tylko trzeba go urealnić do rzeczywistych warunków i stworzyć system wsparcie ewentualnie korzystających z tych mieszkań - uważa Kazimierz Woźniak, radny stowarzyszenia Radomianie Razem, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani w Radomiu.

Co do tego, że program "Mieszkanie plus" będzie w Radomiu realizowany, nie ma też wątpliwości radny PiS, dyrektor kancelarii Senatu, Jakub Kowalski. -  Premier Mateusz Morawiecki bardzo wyraźnie mówi , że ten program będzie realizowany. Te zadania są dzisiaj realizowane przez ministerstwo rozwoju. Ja jestem o to spokojny – zapewniał Kowalski.

Przekazana przez miasto działka przy ul. Tytoniowej jest warta 870 tysięcy złotych i ma powierzchnię  blisko 9 tysięcy metrów kwartowych Według planów w 2020  będzie tu od 80 do nawet 100 mieszkań na wynajem wybudowanych w ramach programu mieszkanie plus.

dad