W Siedlcach rozpoczyna się montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych. To część zapowiadanego na początku roku pilotażowego programu Polskiej Grupy Energetycznej e-mobility.


Siedlce to pierwsze miasto w Polsce, znajdujące się w grupie średnich miast, gdzie realizowany będzie projekt e-mobility. Pierwsza stacja ładująca stanęła na przy urzędzie miasta, kolejna instalowana jest przy ulicy Katedralnej. Do końca przyszłego tygodnia w mieście powstanie w sumie pięć punktów, gdzie będzie można naładować ekologiczne auta.

Stacje ładujące zostaną uruchomione na przełomie lipca i sierpnia. W dwóch punktach samochód będzie można naładować w ekspresowym tempie od kilkunastu minut do pół godziny. - Będzie można naładować każdy samochód elektryczny, który ma możliwość ładowania z sieci elektrycznej. Stacje ładowania będzie można wykorzystać praktycznie dla każdego samochodu, ponieważ są one wyposażone w uniwersalne typy złącz – podkreśla Łukasz Ziółkowski, przedstawiciel dostawcy stacji ładowania samochodów elektrycznych.

W mieście zarejestrowanych jest ponad 150 samochodów z napędem elektrycznym. Z nowatorskich rozwiązań, skorzystać będzie mógł jednak każdy posiadacz prawa jazdy. Uruchomiona ma zostać także wypożyczalnia elektrycznych aut. Jak informuje Dariusz Dybciak z Urzędu Miasta w Siedlcach, elektryczne samochody mają znaleźć się nie tylko w pobliżu miejsc ładowania, ale także w kilku innych lokalizacjach w mieście.

Pilotaż projektu potrwa do końca roku. Na bazie zebranych w mieście doświadczeń PGE chce wdrożyć podobne rozwiązania w innych miastach podobnej wielkości w kraju. Powszechny dostęp do punktów ładujących ma zachęcić mieszkańców do zmiany samochodów na elektryczne. Pomóc mają też zapowiadane przez rząd, dotacje do zakupu ekologicznych aut.

Projekt Polskiej Grupy Energetycznej zakłada, że w Polsce docelowo powstanie 6 tysięcy punktów ładowania samochodów elektrycznych. Rządowe dotacje będą wypłacane nie wcześniej niż w przyszłym roku.