Prezydent Koszalina z dotychczasową pensją i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Piotra Jedlińskiego poparli w głosowaniu radni większościowego klubu Platformy Obywatelskiej. Przeciwna była opozycja, zwracając uwagę na ponad trzystumilionowe zadłużenie miasta.

Jednogłośnie przegłosowano wprowadzenie od września bezpłatnej komunikacji miejskiej dla koszalińskich uczniów szkół podstawowych i wygaszanych gimnazjów.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad radni Platformy Obywatelskiej skrytykowali przyjęte w maju przez rząd rozporządzenie obniżające o dwadzieścia procent wynagrodzenia samorządowcom.

Miesięcznie prezydent Koszalina zarabia ponad 12,5 tysięcy złotych brutto. Projekt uchwały obniżającej wynagrodzenie do 11 tysięcy złotych brutto przepadł w głosowaniu.

Gorąca dyskusja poprzedziła udzielenie Piotrowi Jedlińskiemu absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Radni PiS argumentowali, że budżet nie został wykonany ani po stronie dochodów ani wydatków, a dodatkowo dług miasta przekroczył ponad 300 milionów złotych.

Podczas sesji jednogłośnie podjęto decyzję o wprowadzeniu od września darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkających w Koszalinie uczniów szkół podstawowych i ostatniej klasy wygaszanych gimnazjów. Pilotażowo, ulga ma funkcjonować przez rok i obejmie ponad 8 tys. młodych koszalinian. Koszt programu oszacowano na ponad 1,6 mln złotych.