Stanisław Gawłowski nie potwierdził doniesień medialnych o zrzeczeniu się immunitetu. Za to były szef Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych, od dawna reprezentujący polityków PO poinformował, że będzie obrońcą Gawłowskiego, któremu prokuratura chce przedstawić zarzuty m.in. przyjmowania łapówek.

Jak ustalili dziennikarze Radia Zet Stanisław Gawłowski miał dziś zrzec się immunitetu. Polityk Platformy nie potwierdził jednak tej informacji. Dziś nie odbierał telefonu. Po południu centrum informacyjne sejmu poinformowało, że oświadczenie posła o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej nie wpłynęło.

Stanisław Gawłowski na Twitterze napisał jedynie:

„Przede mną ciężka walka. Najważniejsze, iż nie jestem w niej sam”

Sekretarza Platformy Obywatelskiej w walce o uniewinnienie będzie wspierał Roman Giertych – były lider Ligi Polskich Rodzin, wicepremier i minister edukacji narodowej.

Śledczy zeznania obciążające Gawłowskiego mieli usłyszeć już pięć lat temu. To informacje z prokuratury, które ujawnił dziennikarz śledczy Telewizji Polskiej Cezary Gmyz.

Mecenas od lat wspiera polityków Platformy Obywatelskiej. Jest służbowo związany z Donaldem Tuskiem i jego synem. Stał u boku byłego premiera, kiedy ten zeznawał w prokuraturze jako świadek w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

Roman Giertych wspierał też Michała Tuska, syna byłego premiera podczas przesłuchania przez komisję śledczą wyjaśniającą aferę Amber Gold, w której oszczędności życia straciły dziesiątki tysięcy Polaków. Michał Tusk przyznał, że on i jego ojciec wiedzieli o problemach spółki.

Nazwisko Giertycha pojawia się też w aferze taśmowej. Z podsłuchanej rozmowy byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego i byłego szefa PKN Orlen Jacka Krawca wynikało, że Giertych miał proponować pomoc politykowi PO Sławomirowi Nowakowi w sprawie drogiego zegarka nieuwzględnionego w oświadczeniu majątkowym.

Prokuratura chce przedstawić Stanisławowi Gawłowskiemu 5 zarzutów w tym przyjmowania łapówek. We wtorek poseł ma poinformować czy zrzeknie się immunitetu.