Na co dzień zwykle nie jest o nich głośno - pracują w zaciszu gabinetów i laboratoriów. Dziś zostali docenieni. Ośmioro szczecińskich naukowców odebrało "Zachodniopomorskie Noble". To najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym regionie.

W tegorocznej edycji konkursu wyróżnione zostały osiągnięcia z 2017 roku, w ośmiu kategoriach nauk: humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych, o morzu oraz artystycznych.

Lista wyróżnionych:
- prof. dr hab. Beata Bugajska z Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymała nagrodę za pracę naukową poświęconą procesowi starzenia się i starości.

- prof. dr. hab. n. med. Bogusław Machaliński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał Zachodniopomorskiego Nobla za wdrożenie prototypowego zestawu do pobierania krwi pępowinowej.

- dr hab. inż. Rafał Rakoczy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego odebrał nagrodę za badania dotyczące wirującego pola magnetycznego w inżynierii bioprocesowej.

- dr hab. inż. Jolantę Kiełpińską z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego kapituła nagrodziła za osiągnięcia w diagnostyce molekularnej chorób wirusowych oraz zgodności gatunkowej ryb i przetworów rybnych.

- dr hab. inż. Jarosław Jankowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego otrzymał nagrodę za cykl sześciu artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach.

- prof. dr hab. n. med. Jacek Gronwald z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał Zachodniopomorskiego Nobla za prace dotyczące wpływu wybranych procedur medycznych na ryzyko zachorowania na dziedzicznego raka jajnika.

- Zachodniopomorski Nobel trafił także do zespołu pod kierunkiem dr. Nockolai Davidovicha, dr Romain Gastineau, prof. dr hab. Andrzeja Witkowskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego. Wyróżnienie przyznano za odkrycie i opisanie unikatowego sposobu reprodukcji okrzemek z rodzaju Ardissonea.

- dr hab. Sylwia Fabiańczyk-Makuch z Akademii Sztuki otrzymała nagrodę za osiągnięcia artystyczne w 2017 roku jako dyrygent chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Zachodniopomorskie Noble przyznawane są przez Kapitułę Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki. Skład kapituły: prof. dr hab. Aleksander Wolszczan (przewodniczący), prof. dr hab. Jan Lubiński (sekretarz), prof. dr hab. Michał Białko, prof. dr hab. Józef Hozer, prof. dr hab. Antoni W. Morawski, oraz prof. dr hab. Piotr Masojć.